• Scholarships, honors for PGHS 2009 graduates

    At a special reception on May 19, 2009 for seniors, their parents and guests, a number of scholarships and awards were presented to graduating Pacific Grove High School seniors. The awards were presented by the donors, faculty and staff. We are pleased to present the list of donors and recipients.

    Pacific Grove Rotary Club Scholarship …………………………Anna Spade & Alexander Spears
    Presenter: Stephanie Lee

    A T & T Pebble Beach Junior Golf Assoc. Junior Golf Scholarship ………..Michael Yanoska
    Presenter: Ted Hollister, DVM

    Granite Construction Company Golden Rule Leadership Award ……………..Lillian Clements
    Presenter: Spencer Wright

    C.L. & Mary Dean Kier Scholarship…………………………………… …………………..Sarah Dennis
    Presenter: Ms. Lou Godfrey & Mr. Sam Kier

    Pacific Grove Masonic Lodge Scholarship #331 ……………………… Alison Lord, Anna Spade
    Presenters: David Salinger & Kurt Ferguson

    Monterey County Association of Realtors Scholarship ………………………….Brandon Cepress
    Presenter: Ms. Noni McVey

    First United Methodist Church …………………………………………………Uri Hong & Jeehee Cho,
    Presenter: Sam & Betty Kier

    Cabrillo Civic Clubs of California………………………………………………………. Brenna Sammon
    Presenter: Ms. JoAnn Cacace

    Fishwife Seafood Restaurants & Turtle Bay Taquerias New Millenium Scholarship
    ……………………………………………………………………………………………………………..Carolyn Bell
    Presenter: Mr. Jefferson Seay

    Francis W. Monroe Memorial Scholarship …………………………………………..Clifford Andrews
    Presenter: Edd Armstrong

    Feast of Lanterns Scholarship ……………………………………….Brenna Sammon, Molly Speacht
    Presenter: Mrs. Virginia Coleman

    Kiwanis Club of Pacific Grove
    Francis Avakian Scholarship …………………………………………………………………Ashley Hobson
    Phyllis Haugh Memorial Scholarship …………………………………………………….Whitney Gibbs
    Cory Heitz “Big Heart” Memorial Scholarship ……………………………………………Anna Spade
    Presenter: Mike Niccum & Sherry Sands

    Pacific Grove High School Alumni Association, PGHS Alumni Scholarships

    Ada Eleanor Smith Scholarship ………………………………………………………………..Tara Seagal

    Bob Hoag Scholarship ………………………………………………………………………..Hillary Gibson

    Class of 1952 Remembers ……………………………………………………………………Grant Randall

    Don Harlan Scholarship …………………………………………………………………..Clifford Andrews

    Maude Marian Smith Scholarship ……………………………………………………..Jaclyn Carpenter

    Nancy Hazelton Scholarship …………………………………………………………………Elizabeth Cho

    Olive Dean Hyler Culinary Scholarship ……………………………………………….Tristen Banales

    Dr.Philip C. Nash, Sr. Vocational Ed Scholarship ……………………………………..Carolyn Bell

    PGHS’s Alumni Association Annual Scholarship Award …………………….Brandon Cepress,

    Brooke Rogers, Natalie Rogers

    Presenter: Lillian Griffiths

    Pacific Grove Teacher’s Association Scholarship ………………………Alison Lord, Anna Spade

    Presenter: Wendy Milligan & Juliana Dacuyan

    Pacific Grove Teachers Association Future Teacher Scholarship ……………..Jaclyn Carpenter

    Presenter: Wendy Milligan, Juliana Dacuyan

    Pacific Grove Heritage Society Architecture Photo Contest …………………….Andrew Sublett,

    Carlos Valdivia

    Presenter: Donna Stewart

    Hellenic Cultural Institute Scholarship ………………………………………………………..Jeehee Cho

    Presenter: Nick Papadakis

    Monterey Elks Club ………………………………………………………………………………….Jeehee Cho

    Presenter: Scott Phillips

    Ord Military Community Thrift Shop Scholarship ………………………………..Clifford Andrews

    Presenter: Tom Wortham

    Jim Thomas Scholarship…………………………………………………………… ……………..Emma Nuss

    Presenter: Tom Wortham

    W.F. Swengal …………………………………………………………………………………………Collin Fuerst

    Presenter: Tom Wortham

    Quail Men’s Club Golf Scholarship ……………………………………………………………..Scott Light

    Presenter: Scott Gebhardt

    U.S. Merchant Marine ……………………………………………………………………………Grant Randall

    Presenter: Captain John J. Gelke

    U.S. Army Reserve National Scholar/Athlete Program ……..Andrew Sublett, Hillary Gibson

    Presenter: Sgt. John Kirk

    Community Hospital of the Monterey Peninsula Auxiliary Scholarship ………….Jeehee Cho,

    Uri Hong, San Kim

    Presenter: Roxanne Wilde

    California School Employees Association

    Pacific Grove Chapter #229 ………………..Ashley Hobson, Michelle Mahaney, Tara Seagal

    Presenter: Ms. Jan Lippert

    Edward Doolittle Memorial Scholarship……………………… …….Bahram Rabbani, Alice Stotz

    Presenter: Barbara Martinez

    National Merit Scholarship Program, Commended Students ………………….Jaclyn Carpenter,

    Roy Chon, Austin Parker

    Presenter: Barbara Martinez

    National Council of Teachers of English …………………………………………………Molly Speacht

    Presenter: Barbara Martinez

    Pacific Grove High School Scholarship ………………………………………………………Youjin Kim

    Presenter: Barbara Martinez

    2009 National Achievement Scholarship Program ……………………………………….Kylie Batlin

    Presenter: Barbara Martinez

    P.G. Pride

    Tommy Stillwell Memorial Scholarship …………………………..Shelby Napier, Thomas Page

    Richard Chamberlin Memorial Scholarship ……………………………….Sean Bell, Scott Light

    Imagine 2000 Scholarship ………………………………………………………………….Jocelyn Coffin

    Presenter: Mrs. Linda Pagnella

    Korean-American Grocers Association of Central California …………….Roy Chon, San Kim

    Presenter: Desma Johnson

    Ruth R. Young Scholarship Fund ……..Jaclyn Carpenter, Joshua Ollinger, Christopher Veloz

    Presenter: Desma Johnson

    James Bliss & Annette Sward Forestry

    & Nursing Scholarship …………………………………………………………………………….Carolyn Bell

    Presenter: Desma Johnson

    Congress-Bundestag Youth Exchange Scholarship ……………………………….Micky Prochaska

    Presenter: Desma Johnson

    Pacific Grove High School Music Boosters,

    Candia Colangelo Memorial Award …………………………………………………………Elizabeth Cho

    Presenter: Mr. Wendell Nuss

    Pacific Grove High School P.T.A.

    Todd Bliss Community Service Scholarship ……………..Ashley Hobson, Brenna Sammon

    Pacific Grove High School P.T.A. Scholarship ………………Brooke Rogers, Natalie Rogers

    Presenter: Tish Sammon

    Daughters of the American Revolution, Good Citizen Award ………………….Jaclyn Carpenter

    Presenter: Kathy Buller

    Harless Sarment ……………………………………………………………………………………..Carolyn Bell

    Presenter: Kathy Buller

    Comcast Leaders and Achievers Scholarship …………………………………………..Molly Speacht

    Presenter: Kathy Buller

    Church of the Wayfarer Scholarship …………………………………….Jeehee Cho, Ashley Hobson

    Presenter: Kathy Buller

    California Interscholastic Federation Commendation …………….Jeehee Cho, Brooke Rogers

    Presenter: Kathy Buller

    Edwin Arthur Cope Scholarship ………………………………………………………….Corey D’Angelo

    Presenter: Todd Buller

    Morris Dill Tennis Scholarship ……………………………………..Aaron Baribeau, Hillary Gibson

    Presenter: Todd Buller

    Keith Nicks Memorial Scholarship ……………………………………………………..Thomas Merchak

    Presenter: Todd Buller

    Emma Carter Memorial Scholarship ……………………..Brooke Silveria, Alexander Townsend

    Presenter: Todd Buller

    The Riley Eagle McDowell Scholarship for Leadership and Academic Excellence

    …………………………………………………………………………………………Sean Bell, Corey D’Angelo

    Presenter: Todd Buller

    California Scholarship Federation – Gold Seal Bearers

    Sean Bell, Andrew Bieman, Jaclyn Carpenter, Jeehee Cho, Roy Chon, Lillian Clements, Jocelyn Coffin, Sarah Dennis, Hillary Gibson, San Kim, Youjin Kim, Emma Nuss,

    Bahram Rabbani, Grant Randall, Brenna Sammon, Marcy Schaeffer, Tara Seagal,

    Anna Spade, Molly Speacht, Alice Stotz, Andrew Sublett, Alexander Townsend,

    Elliot Tucker

    Presenter: Adrian Schueneman

    Baskin, Martin & Gladys H. Memorial Scholarship …………………………………Hillary Gibson,

    Marcy Schaeffer

    Presenter: Matt Bell

    Gina & Kim Weston Photography Scholarship ……………Jaclyn Carpenter, Lillian Clements

    Whitney Romberg, Alexander Spears

    Presenter: Matt Bell

    Matsui Scholarship ………………………………………………………………………………………..San Kim

    Presenter: Matt Bell

    Bank of America Achievement Awards

    Certificate Winners

    English ……………………………………………………………………………………………….Molly Speacht

    Foreign Language …………………………………………………………………………………….Tara Seagal

    History………………………………………………………………………………………………..Hillary Gibson

    Mathematics …………………………………………………………………………………………….Jeehee Cho

    Trade & Industrial …………………………………………………………………………………….Elias Talbot

    Music ………………………………………………………………………………………………………….San Kim

    Art ……………………………………………………………………………………………………….Sarah Dennis

    Science ……………………………………………………………………………………………………..Roy Chon

    Plaque Winners

    Fine Arts ………………………………………………………………………………………………Elizabeth Cho

    Liberal Arts ……………………………………………………………………………………..Jaclyn Carpenter

    Science/Math ………………………………………………………………………………………..Austin Parker

    Presenter: Matt Bell

    Salutatorian …………………………………………………………………………………………Molly Speacht

    Valedictorian ……………………………………………………………………………………………Jeehee Cho

    Presenter: Matt Bell





    posted to Cedar Street Times on May 28, 2009

    Topics: Current Edition, Features, Front PG News, Schools

    Comments

    You must be logged in to post a comment.



  • Cedar Street’s Most Popular

  • Beach Report Card

    Loading...

    This is the Heal the Bay Beach Report Card for Monterey Peninsula beaches, which reports water quality grades, or when relevant, weather advisories. An A to F grade is assigned based on the health risks of swimming or surfing at that location. Look at the "dry" grade for all days except those "wet" days during and within 3 days after a rainstorm. Click here for more information on the Beach Report Card. Click the name of the beach when it pops up for more details, or choose a beach below.

    AsilomarCarmelLovers PointMunicipal Wharf 2 (Monterey)Upper Del Monte Beach (Monterey)San Carlos Beach (Cannery Row)Stillwater Cove (Pebble Beach)Spanish Bay

    adapted from Heal the Bay, brc.healthebay.org
    subscribe via RSS
    stay safe on the go: app for iOS or Android